نحوه کشتار بلدرچین

با روش های کشتار درست بلدرچین آشنا گردید

هر نقطه شروعی یک نقطه نهایی هم دارد , نطقه پایان پرورش بلدرچین , کشتار بلدرچین می‌باشد . در شرایطی که شما نیز به فکر فعال‌ساز‌ی سالن رشد این پرنده می‌باشید و می‌خواهید درآمد قابل قبولی از آن بردارید بایستی بدانید در انتهای مسیر می بایست بلدرچین های پرورش یافته را کشتار فرمائید یا این که به محل های کشتار بلدرچین انتقال دهید . در صورتی‌که, شخص زبده ای در این باره میباشید توصیه می کنیم , این مقاله را تا پایان بخوانید , دایره تجربه شما بیشتر خواهد شد .

دراین مقاله می‌خواهیم شما‌را با روش های کشتار بلدرچین به طور گام به گام آشنا سازیم . چنانچه شما یک رویش دهنده بلدرچین مخصوصا بلدرچین گوشتی باشید حتما با مشکلات کشتار بلدرچین های خویش رو به رو شده اید , در‌این مقاله کارهایی خوا‌هیم کرد شمارا با استراتژی هایی معمولی آشنا سازیم تا بتوانید خودتان مبادرت به کشتار بلدرچین های خویش کنید و روانه بازار سازید . چون در‌این‌حالت‌ سود شما ارتقاء خواهد یافت .

در حین نگارش این متن , یعنی در اول پاییز یک هزار و سیصد و نود و هفت , همان طور که می‌دانید ارزش هر کیلو گوشت بلدرچین بسته بندی شده در بازار حدود ۲۰ هزار تومان عرضه می شود , در حالی که ارزش هر عدد بلدرچین زنده نزدیک به ۳۰۰۰ تومان در بازار از رشد دهنده خریداری می شود . در‌صورتی‌که وزن خالص و قابل مصرف هر بلدرچین را ۲۰۰ گرم در لحاظ بگیریم , هر ۵ عدد بلدرچین یک کیلو وزن خواهد داشت . هم اکنون فرض فرمائید که‌این ۵ بلدرچین را به طور زنده بفروشید دراین‌صورت فروش خالص شما ۱۵ هزار تومان می شود در حالی که اگر خودتان بخواهید مبادرت به بسته بندی و فروش بکنید ۵ هزار تومان بیشتر سود خواهید برد ، چه کسی هست که از پول بیشتر خوشش نیاید؟

اگر شما عضوی از پرورش دهندگانی میباشید که آتی کاری , ترقی , مارک شدن و اصلی شدن برای شما اصلا مهم نیست می‌توانید , بلدرچین هایتان را به طور زنده و با قیمتی ارزان به کشتارگاه ها بفروشید و بیشتر سود خویش را قسمت آنان نمایید . البته در شرایطی‌که شما میخواهید به طور تماما ماهر کار رشد بلدرچین را ادامه دهید و در آینده نزدیک سهم بزرگی از بازار گوشت بلدرچین را قسمت خویش فرمایید , این مقاله دقیقا برای شما درج شده است .

روش های کشتار بلدرچین

به صورت کلی سه روش برای کشتار بلدرچین ها موجود هست که عبارتند از :

کشتار دستی

کشتار نصفه اتومات

کشتار تماما خودکار و مکانیزه

۱ – کشتار دستی

دراین روش شخص پرورش دهنده به طور دستی تک تک بلدرچین ها را به روش دینی ذبح کرده , آن گاه با امداد قیچی و چاقو پوست بلدرچین را کنده و بعد از بیرون نمودن محتویات تن بلدرچین , آن را شستشو و ضد عفونی نموده و بعد از بسته بندی روانه مغازه ها میکند . شخص پرورش دهنده می‌تواند به دلخواه از طریق های بسته بندی تجاری و با اسم مارک خویش استفاده نماید , دراین‌صورت تولیدات رشد دهنده خواستار خیلی بیشتری خواهد داشت .

به عنوان مثال وی قادر است با پیاده سازی یک لیبل ( به عبارتی برچسب ) شیک با اسم تجاری خویش و قرار دادن نشانه استاندارد و شماره پروانه بهداشت و ادرس و گوشی تلفن رشد گاه , تولیدات خویش را ماهر تر به بازار عرضه کند . دراین‌صورت گرفتن مجوز از وزارت بهداشت و پروانه کسب از جهاد کشاورزی ضرورت خواهد داشت . این گونه کشتار معمولی ترین و کم هزینه ترین جور کشتار است و برای کسانی کاربرد دارد که روزمره ۱۰ الی ۱۰۰ قطعه بلدرچین تولید می نمایند .

۲ – کشتار نصفه اتومات

پرورش دهندگانی که روزمره تعداد بلدرچین بالایی ارائه می نمایند , مطلقاً از طریق دستی کشتار بلدرچین نخواهند توانست جوابگوی بازار باشند . چون راز برش دادن و پوست کندن تعداد متعددی بلدرچین کاری زیاد وقتگیر بوده و تعداد نیروی متعددی را می طلبد . پرورش دهندگان برای این ایراد راه‌حل جالبی را تعیین می نمایند یعنی از دستگاه پرکن بلدرچین برای کندن مالامال بلدرچین ها فایده می‌برند . این دستگاه در برهه زمانی کمی تمام پرهای بلدرچین را کنده و مهیا بسته بندی می نماید .

مراحلی که پرورش دهنده در‌این روش انجام میدهد , برش دادن سر بلدرچین ها , قرار دادن آن داخل دیگ آب گرم به بازه زمانی کوتاهی جهت فراهم سازی برای پر کنی , پرت کردن آن به دستگاه پر کن , بیرون نمودن محتویات باطن تن بلدرچین , قرار دادن بلدرچین درون آب یخ به مقطع کوتاه , به طور کامل بهداشتی بسته بندی می گردند . در روش کشتار نصفه خودکار صرفا تجهیزاتی که موردنیاز است مشتمل بر : قیف کشتار , سطل گردآوری خون , دیگ و مشعل برای آب گرم , دستگاه پرکن بلدرچین , مخزن اب یخ , میز استیل تخلیه شکم , سبد های آبکشی , یخچال و…است ، این جور کشتارگاه مطلوب رشد دهندگانی می‌باشد که روزمره در میان ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ قطعه بلدرچین ارائه می نمایند .

۳ – کشتار تماماً خودکار و مکانیزه

تاسیس این مدل کشتار بلدرچین به سرمایه بالایی نیازمند است و معمولا برای پرورش گاه هایی کاربرد دارد که روزمره بیش تر از ۱۰ هزار قطعه ایجاد می نمایند . دراین روش عملیات ذبح , پر کنی , تخلیه , شستشو و بسته بندی به طور کامل خودکار بوده و آدم کمترین دخالت را دارد. عملیات این کشتارگاه ها عبارتند از :

معلق شدن بلدرچین های زنده به زنجیر های مدور

تکان دادن زنجیر ها

عبور دادن سر بلدرچین ها از آب و وارد وارد شدن شوک الکتریکی به آن ها

ذبح دینی بلدرچین ها به وسیله آدم

داخل شدن به حوضچه آب گرم جهت مهیا سازی برای پر کنی

آمدن بلدرچین ها به دستگاه پرکن

بررسی بلدرچین ها جهت کندن پرهای باقی مانده

عبور بلدرچین ها از دوش آب یخ

بیرون شدن محتویات تن بلدرچین ها بوسیله دستگاه

شستشوی بدون نقص بلدرچین ها

رها شدن از قلاب ها و بسته بندی شدن

تمام امکانات به عمل رفته در کشتارگاه های خودکار و نصفه خودکار بلدرچین می بایست به طور کامل بهداشتی و از کالا استیل ضد زنگ یا این که گالوانیزه باشند . برای تاسیس اشکال کشتارگاه های صنعتی و نصفه صنعتی به دست آوردن مجوز از وزارت بهداشت ضروری و واجب می‌باشد .

صحبت پایانی , خوشبختانه به دلیل ارتقا تراز دوراندیشی مردمان در زمینه‌ی خاصیت بلدرچین ها و فواید مصرف آن , بازارروز آپ دیت بسط می‌یابد و گوشت بلدرچین خواستار بیشتری پیدا می نماید . براین اساس در صورتی از سود آوری و آتی کاری پرورش بلدرچین ها ترس دارید بهتر است نگاهی به رقبای خویش بیندازید که تلاش دارد با تمام توان بازار بلدرچین را در دست بگیرند , گواه این حقیقت راه‌اندازی شدن یکسری کشتارگاه صنعتی بلدرچین در استان هایی نظیر یزد و اصفهان هست . پس برای استارت فعالیت خوب تر است با هر چه سرعت بالا تر مبادرت نمائید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *