دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند

دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند:

بلدرچین دماوند متشکل از یک گروه متخصصین داخلی می باشد که نزدیک به یک دهه می باشد  ، محصولات خود را تحت عنوان دستگاه های جوجه کشی دماوند به بازار داخلی ارائه می دهند. دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند توانایی جوجه کشی از انواع پرندگان همچون مرغ ، غاز  ، اردک ، بلدرچین را دارد. در این مقاله بر آن شدیم برای علاقه مندان جوجه کشی ، به بررسی دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند بپردازیم. تمامی اطلاعات و مطالب به کار رفته در این مقاله پس از بررسی های دقیق دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند و به صورت کاملا تخصصی می باشد. در ادامه این مقاله به مزایا و ایرادات وارده بر قسمت های مختلف دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند پرداخته ایم. خواندن این مقاله تا انتها خالی از لطف نخواهد بود.

همان طور که مستحضر می باشید ، دستگاه های جوجه کشی تأثیر فراوانی بر پیشرفت صنعت پرورش طیور گذاشته اند. در راستای محقق شدن اهداف این صنعت ، تولید کنندگان دستگاه های جوجه کشی ، سعی کرده اند که با این صنعت هم جهت شوند و نتیجه آن ظهور دستگاه های جوجه کشی بسیار پیشرفته به این عرصه بوده است. متأسفانه یک سری از تولید کنندگان در برخی موارد ، نتوانسته اند به پای تکنولوژی مدرن حرکت کرده و از آنها در ساخت دستگاه های خود بهره ببرند. دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند نیز بنا به دلایل کارشناسی زیر در زمره این دستگاه ها قرار گرفته اند. امیدواریم این گروه متخصص بتوانند از تکنولوژی و ابزارهای پیشرفته در ساخت دستگاه های خود استفاده کنند. چرا که پتانسیل آن را دارند. رقابت بر سر کیفیت همیشه به نفع مصرف کننده می باشد ، به این دلیل که در نتیجه آن دستگاه ها از نهایت کیفیت و راندمان برخوردار خواهند بود.

 

عدم تولید دستگاه های جوجه کشی خانگی:

اولین مشکل اساسی گروه بلدرچین دماوند ، نبود دستگاه های جوجه کشی خانگی در میان محصولات آن می باشد. جای بسی تعجب است که هنوز این گروه موفق به ساخت دستگاه های جوجه کشی خانگی با ظرفیت های کم نشده است. چرا که اکثر تولید کنندگان حرفه ای در لیست محصولات  خود برای خریدان و طرفداران دستگاه های خود ، دستگاه جوجه کشی خانگی نیز تولید می کنند. طراحی و ساخت دستگاه های جوجه کشی خانگی نیازمند تخصص بیشتر و دانش کافی می باشد. شاید متخصصین بلدرچین دماوند هنوز به این سطح از دانش نرسیده باشند.

بررسی دستگاه های جوجه کشی صنعتی ساخت بلدرچین دماوند:

گروه بلدرچین دماوند ، یکی از تولید کنندگان دستگاه های جوجه کشی صنعتی در داخل کشور می باشند که دستگاه dq 200 این گروه ، ظرفیت ۱۸۵۰ عددی تخم با سایز متوسط را دارد. دستگاه های جوجه کشی از قسمت های مختلفی همچون بدنه ، سنسورها ، راک های چرخشی ، موتور چرخشی ، شانه ها ، سیستم رطوبت رسان ، برد ، فن و سایر قسمت ها تشکیل شده اند. در این بخش به تمامی این قسمت ها در دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند می پردازیم و نقاط مثبت و منفی هر یک را بیان خواهیم کرد.

بدنه دستگاه جوجه کشی دماوند:

تمامی دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند از بدنه فلزی و یا گالوانیزه ای با رنگ کوره ای ساخته شده اند. اگر مختصر نگاهی به تاریخ دستگاه های جوجه کشی بیندازیم ، تولید کنندگان حرفه ای و صاحب نظر در این عرصه ، خیلی وقت است این نوع بدنه ها را منسوخ و از رده خارج شده دانسته اند. فلز گالوانیزه با هر نوع پوششی ، زنگ می خورد و به مرور زمان پوسیده می شود. این فرسودگی برای رشد نطفه ها اصلا محل مناسبی نمی باشد و در حقیقت راندمان دستگاه را به شدت کاهش می دهد. پوشش رنگ کوره ای در برابر شست و شو ها و ضدعفونی های مکرر دستگاه بعد از هر دوره جوجه کشی و رطوبت همیشگی داخل آنها ، نمی تواند از زنگ زدن ورق گالوانیزه ای محافظت کند. خود متخصصان بلدرچین دماوند نیز در این نکته با تولید کنندگان حرفه ای هم نظر می باشند که بدنه های pvc فشرده و یک پارچه برای بدنه دستگاه های جوجه کشی بسیار مفید و کارامدتر می باشد ، ولی هنوز هم به شکل کاملا غیر حرفه ای و به اصرار از بدنه گالوانیزه استفاده می کنند. علاوه بر این ، بدنه گالوانیزه ، وزن سنگینی دارد که حمل دستگاه را سخت تر می کند. به نظر اصلی ترین دلیل استفاده گروه بلدرچین دماوند از بدنه گالوانیزه ، قیمت پایین گالوانیزه نسبت به pvc فشرده و یک پارچه می باشد که در قیمت نهایی دستگاه نیز دخیل می باشد. ولی همان طور که می دانید هیچ ارزانی بی علت نمی باشد.

 

سنسور دستگاه جوجه کشی دماوند:

متخصصین دماوند ، استفاده از سنسورهای ntc را به سایر سنسورها در ساخت دستگاه های جوجه کشی ارجحیت تر دانسته اند. این گروه ادعا می کند، از سنسورهای خشک و تر ntc ساخت کره در دستگاه های خود استفاده می کند که بهترین برای دستگاه های جوجه کشی می باشند. در حالی که شرکت آرکام کره که یکی از بهترین سازندگان دستگاه های جوجه کشی در سطح جهان می باشد ، خود از این سنسور استفاده نمی کند. تقریبا قلب یک دستگاه جوجه کشی ، سیستم سنجش رطوبت و دمای آن می باشد. این سیستم بیش از هر چیزی در سلامت نطفه ها تأثیر گذار می باشد. حسگرهای ntc از کیفیت پایینی برخوردار بوده و خیلی زود نیاز به کالیبره شدن دارند. سازندگان دستگاه های جوجه کشی حرفه ای ، از سنسورهای sht ساخت سوئد ، در دستگاه های خود استفاده می کنند. این سنسورها بسیار دقیق بوده و به هیچ عنوان نیاز به کالیبره شدن ندارند. از این سنسورهای حساس به دما و رطوبت ، در امر پزشکی و نظامی بیشتر استفاده می شود. یکی از دلایلی که سازندگان دستگاه های باکیفیت خارجی و داخلی را به استفاده از حسگرهای sht ترغیب کرده ، کیفیت ، ماندگاری آنها و عدم نیاز به کالیبره شدن آنها می باشد. متخصصین بلدرچین دماوند در توجیه سنسورهای دستگاه خود ادعا می کنند که سنسورهای sht زود خراب شده و نیاز به کالیبره دارند. یک جست جوی ساده درباره سنسورهای sht ساخت سوئیس می تواند این ادعا را بی اساس از آب در آورد.

عمق فاجعه در استفاده از سنسورهای ntc ، به کار بردن آنها در دستگاه های جوجه کشی با ظرفیت بالا می باشد. دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند ، فاقد هرگونه سنسور یدکی می باشند. در دستگاه های جوجه کشی صنعتی اگر سنسور ntc به موقع کالیبره نشود ، هزاران نطفه می تواند تلف شود و خسارات سنگینی رو دست کاربر قرار بدهد.

سیستم چرخشی دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند:

سیستم چرخشی شامل راک ، شانه و موتور چرخشی است. وجود این سیستم در دستگاه های جوجه کشی بسیار مهم می باشد. در صورتیکه نطفه ها در طول فرایند جوجه کشی در داخل تخم نچرخند ، به دیواره تخم چسپیده و تلف می شوند. دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند از یک سیستم چرخشی اتوماتیک برخوردار می باشند. این سیستم زاویه چرخشی کمتری دارد ولی برای تخم های نطفه دار تازه خوب می باشد. در دستگاه های جوجه کشی صنعتی به دلیل ظرفیت زیاد نمی توان دستگاه را یکباره با تخم های نطفه دار تازه و همزمان پر کرد. برای همین برخی از تخم های نطفه دار ممکن است نسبت به بقیه تازگی کمتری داشته باشند. این نوع نطفه ها برای اینکه رشد کنند ، نیاز به چرخش بیشتر در داخل تخم دارند. چون بیشتر مواد مغذی و مورد نیاز نطفه ها در وسط تخم قرار دارد. یک سیستم چرخشی می بایست حداقل شرایط را برای نطفه های ضعیف نیز مهیا کند تا راندمان دستگاه بیشتر باشد. سیستم چرخشی ۳۶۰ درجه ای برای این نوع نطفه ها بسیار عالی می باشد. البته ثابت شده که سیستم چرخشی ۹۰ درجه نیز در این زمینه مؤثر عمل می کند.

شانه های جوجه کشی در دستگاه های جوجه کشی بلدرچین قدیمی بوده و کاربر برای هر سایز تخم نیاز به خرید و جای گذاری شانه مخصوص آن را دارد. سری جدید شانه های همه کاره که مورد استفاده تولید کنندگان حرفه ای نیز می باشند ، بهترین انتخاب برای شانه ها هستند. در این نوع شانه ها به راحتی هر نوع سایز تخمی را می توان قرار داد.

موتور چرخشی در دستگاه های جوجه کشی بلدرچین یک موتور تقریبا معمول برای دستگاه های جوجه کشی می باشد. ایراد مهندسی که می توان به این موتور گرفت ، عدم جای گذاری صحیح آن می باشد. این موتور از پایین راک ها را می چرخاند که در اینصورت فشار بیشتر را متحمل می شود. همین امر سبب سوختن زود هنگام آن می شود.

سیستم رطوبت رسان دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند:

بلدرچین دماوند از دو روش مجزا برای تولید رطوبت در دستگاه های خود استفاده کرده است. این گروه در برخی از دستگاه ها از ظرف آب با بخور دیسکی استفاده می کند. برخی از دستگاه ها نیز مجهز به بخارساز التراسونیک می باشند. بخار ساز التراسونیک در ابتدا در بسیاری از دستگاه های جوجه کشی استفاده می شود. یکی از نگرانی ها و معایب اصلی این بخارسازها ایجاد شوک دمایی سرد بود. البته معایب دیگری نیز مثل آهک بستن المنت های حرارتی ، حسگرها و حتی فن دستگاه در برابر رطوبت را نیز داشت. همین دلایل برای کاهش کلی راندمان دستگاه کافی بودند. از این رو سازندگان حرفه ای به سرعت این نوع رطوبت ساز ها را در دستگاه های خود حذف کردند. بهترین سیستم جای گزین برای تأمین رطوبت در دستگاه های جوجه کشی ، رطوبت ساز اتومایز می باشد. متأسفانه بلدرچین دماوند در این زمینه نیز خود را از پیشرفت ها عقب نگه داشته و همچنان از رطوبت ساز التراسونیک استفاده می کند.

برد دستگاه جوجه کشی بلدرچین دماوند:

برد دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند از میکرو کنترلر های صنعتی با تکنولوژی مونتاژ smd ساخته شده است. این برد در میدان های مغناطیسی با کمترین اثر پذیری قطعات ، به کار خود ادامه می دهد و دارای کیفیت خوبی می باشد. همچنین این برد مجهز به سیستم کنترل از راه دور با گوشی نیز می باشد. البته این امکان به صورت آپشن بر روی دستگاه نصب می شود و به صورت پیش فرض نصب نیست. یکی از کمبود های این برد ، عدم تنظیمات اتوماتیک دما و رطوبت ، برای جوجه کشی از تخم پرندگان مختلف می باشد. برای افراد تازه کار و کم تجربه این گزینه ها می توانست ، کمک شایانی به فرایند جوجه کشی کند.

فن دستگاه جوجه کشی بلدرچین:

وجود فن برای سیرکولاسیون جریان هوا در دستگاه های جوجه کشی الزامی می باشد. بلدرچین دماوند در ابتدا از فن های بی کیفیت در دستگاه های خود استفاده می کرد. بعدا این گروه از فن های بلوور و یا بکوارد در دستگاه های جوجه کشی استفاده کرد. استفاده از این فن یک مزیت برای دستگاه های جوجه کشی به حساب می آید.

درب دستگاه بلدرچین دماوند:

گروه بلدرچین دماوند ، از درب های شیشه ای با چهارچوب آلومینیومی در دستگاه های خود استفاده کرده است. سبک بودن این نوع درب ها بعنوان یک مزیت محسوب می شود. همچنین از یک نوار آهنربایی نیز برای بسته شدن درب در این دستگاه ها استفاده شده است. بزرگترین نقطه ضعف این درب ها ، عدم قفل شدن آنها و شیشه بکار رفته در آن می باشد. شیشه مورد استفاده در دستگاه های بلدرچین دماوند ، مقاومت خوبی در برابر ضربه ندارد. همچنین این جنس شیشه ، فاقد هر گونه لایه محافظ در برابر اشعه های مضر می باشد. اشعه های UV برای نطفه ها مرگ آفرین می باشند.

کارکرد با برق اضطراری:

تمامی دستگاه های جوجه کشی این گروه از برق ۲۲۰ ولت تغذیه می شوند. در مواردی که جریان برق قطع شود ، این دستگاه ها می توانند توسط یک مبدل از برق اضطراری ، استفاده کنند. تنها خطری برقی که دستگاه های جوجه کشی بلدرچین را تهدید می کند ، امکان برق گرفتگی به خاطر بدنه تمام فلزی و شرایط سازگار برای انتقال الکتریسیته در داخل آن می باشد که می تواند برای کاربر مرگبار باشد.

گارانتی و خدمات پس از فروش:

تمامی دستگاه های بلدرچین دماوند ، شامل یک سال گارانتی و ۵ سال خدمات پس از فروش می باشند.

 

جمع بندی:

در این مقاله به بررسی دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند پرداخته شد. این دستگاه ها به دلیل قطعات ارزان و موجود در بازار از قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشند. ولی به هیچ عنوان نمی توان این دستگاه ها را با کیفیت تلقی کرد. همان طور که در طی این مقاله ذکر شد ، تقریبا بیشتر قطعات از کیفیت متوسط و یا پایین بهره مند می باشند. عموم دستگاه های جوجه کشی بلدرچین دماوند برای یک و دو دوره جوجه کشی نتایج قابل قبولی می دهند. ولی نیاز به کالیبره شدن حسگرهای دستگاه در هر دوره بعنوان یک نقطه ضعف بزرگ ، از راندمان دستگاه  ، در استفاده های مکرر می کاهد. امیدورایم گروه بلدرچین دماوند نیز پا به پای پیشرفت های روز افزون تکنولوژی حرکت کرده و از آنها در ساخت دستگاه های خود بهره ببرد.

برای کسانی که به دنبال خرید دستگاه های باکیفیت و راندمان بالا می باشند ، اندیشه سبز ، بهترین دستگاههای جوجه کشی از انواع پرندگان را به بازار ارائه می دهد.

برای دریافت مشاوره در باره دستگاه های جوجه کشی اندیشه سبز ، و خرید آنها می توانید شماره ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ را شماره گیری کنید.